SÁRGÁS SZITAKÖTŐ
(Gomphus flavipes)
Fotók: By Nando.sm, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8037911, By Christian Fischer, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7154019, By Tim Adriaens, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20607669,
Magyarországon a nagyobb folyóknál fordul, de különösen a Tisza-menti populációja jelentős. A sárgás szitakötő testhossza 50-55 mm, szárnyfesztávolsága eléri a 70-80 mm-t is. Tora és potroha alapszíne sárga, amelyen fekete mintázatok láthatóak. A többi hasonló fajtól jól elkülöníti a tor mintázata: mindkét oldalon három-három, hosszanti, egymástól egyenlő távolságra lévő fekete csík található rajta. A felső csík elülső vége beleolvad a második sávba. A lábak szintén fekete-sárgák.
A sárgás szitakötő főleg a síkvidéki nagyobb folyókat kedveli, ahol lárvája puha, iszapos aljzatot talál. A kis oxigéntartalmú, bomló szerves anyaggal teli állóvizeket azonban kerüli. Lárvája az iszapba ássa be magát, az abban található férgekkel, kisebb állatokkal táplálkozik. Főleg éjjel aktív. Három évig fejlődik, eközben 14-szer vedlik. Az imágók június végén-július elején bújnak ki, bár néha szeptemberben vagy június elején is megfigyelhető kibújásuk. Ezután két hétig, teljes kifejlődésükig eltávolodnak a vizektől, majd visszatérnek a folyóhoz párosodni. Nappal a folyó közepén, a nyílt vízen mozognak, a párosodás a part menti bozótosokban, füzesekben történik, ezért megfigyelésük nem könnyű. Karcsú, mozgékony szitakötőfaj, nagyobb távolságokra is elkóborol. Ősz közepéig (szeptember vége, október eleje) repülnek.
Magyarországon védett, eszmei értéke 50 000 Ft.