ÖKÖRSZEM
(Troglodytes troglodytes)
Egész Európában, Ázsia nagy részén, Északnyugat-Afrikában, valamint Észak-Amerikában megtalálható. Víz közelében lévő erdők, patakvölgyek aljnövényzetének, páfrány és szedersűrűségek lakója.
Rövidtávú vonuló, illetve kóborló. Télen a hegyekből alacsonyabban fekvő területekre húzódik. Ilyenkor az ország egész területén, bokros árokpartokon, nádasokban és településeken is gyakori.
Rendkívül mozgékony; az avarban és a bokrok, farakások, rőzsecsomók közt sebesen bujkálva keresi táplálékát. Bábokat, petéket, kisebb rovarokat szedeget.
Az ökörszem 6 évig él.
Hazánk és Európa egyik legkisebb termetű madara, hossza 9 cm, súlya 6-8 gramm. Parányi, gömbölyded madár. Rövid farkát rendszerint felcsapja, ezért még kerekebbnek látszik. Tollazata barna, némi rozsdás árnyalattal és sűrű keresztsávozással. Rövid szárnya miatt rossz repülő és többnyire ugrándozva lépeget a bozótban. Kis mérete ellenére hangja igen erőteljes és messze hangzó. A hím "felséges énekének" hangereje 90 decibel, ami eléri például a súlyos teherautók zajszintjét.
Surrogó röpte egyenes vonalú. Ritkán száll nagyobb távolságra.
Az ivarérettséget egyéves korban éri el. A költési időszak áprilistól-júliusig tart. Évente kétszer is költ. Zárt fészkét leggyakrabban partoldalakba, a fák alámosott gyökerei közé, de mindig sűrű növényzet takarásába építi. A vízirigóéhoz hasonló gömb alakú fészket a hím építi, melyhez leveleket, mohát, páfrányokat, fűszálakat használ fel. Bejárata rendszerint a felső részen található. A hím több fészket készít, amiből a tojó kiválaszt egyet, ahova lerakja 6-7 tojását, amelyeken 14 napig egyedül kotlik. A fiókák kikelés után még 17 napig tartózkodnak a fészekben, mialatt mindkét szülő táplálja őket. A fészekparazita kakukk elég gyakran megtiszteli a tojásának kikeltésével.
Magyarországon védett, eszmei értéke 25.000,- forint.
Fotók: 1. kép: Frank Vassen, CC BY 2.0, 2. kép: nottsexminer, CC BY-SA 2.0, 3. kép: Tanja Kübelbeck, CC BY-SA 3.0,