ÁRVASZÚNYOGOK
(Chironomidae)
Az árvaszúnyogoK családját 11 alcsaládra osztották, több száz faj ismert, a legkisebbek 2 milliméteresek, a legnagyobbak elérik a 14 millimétert is. Elülső lábaik megnyúltak, előrenyújtva mintegy pótlólagos csáppárnak tűnnek, és állandó, rángatózó mozgásban vannak. Szájszerveik erősen visszafejlődtek. A nőstény csápjai rövidek, fonalasak, a hímé hosszabbak, sűrű, bozontos szőrűek. A lárvák kukac alakúak. Néhány faj hemoglobintartalmú vére miatt vörös színű.
A Balaton környékén elképesztő mennyiségben fordul elő az árvaszúnyog, és noha nem szív vért, a vele való találkozás a gigantikus méretű, milliós rajok miatt nagyon kellemetlen tud lenni.
A rajzás nekünk embereknek kellemetlen ugyan, de a Balatonnak nagyon jó, rengeteg szerves anyagot távolít el ugyanis a tóból. Évente legalább egyszer kitör miatta a pánik, akkor, amikor megjelennek a - valóban nem túl gusztusos - habfoltok a víz felszínén.
Az árvaszúnyogok lárvái emellett fellazítják és átforgatják az üledéket, így hozzáférhetővé teszik más lebontóknak is, és komoly szerepük van a balatoni tápláléklánc fenntartásában. Számos halfajnak jelentenek táplálékforrást, a dévérkeszeg például szinte kizárólag árvaszúnyog-lárvát fogyaszt.